Elektronické zabezpečení

MOŽNOSTI A VÝHODY ELEKTRONICKÉHO ZABEZPEČENÍ VOZIDEL

 

Další možností zabezpečení a ochrany vozidla je instalace imobilizérů a autoalarmů. Imobilizér je zařízení, které blokuje možnost neoprávněného nastartování vozidla. Elektronické autoalarmy jsou aktivním zabezpečovacím zařízením a slouží ke střežení narušení vozu nebo manipulaci s ním. V případě napadení vozidla odrazují zloděje pomocí sirény a upozorní okolí vozu na narušení. Kromě signalizace sirény může být použit i přenos poplachové informace na mobilní telefon uživatele vozu.

Autoalarmy jsou vhodným doplňkem pro kombinaci s např. mechanickým zabezpečením, jelikož aktivně upozorňují okolí vozu na neoprávněnou manipulaci. Na rozdíl od imobilizérů jsou aktivním zabezpečovacím zařízením. Autoalarm se skládá z těchto dílů:

Řídící jednotka –

slouží k vyhodnocení signálů z jednotlivých detektorů a v případě, že signál vyhodnotí jako poplachový, dochází k akustickému a optickému poplachu. Může být vybavena i komunikátorem pro vzdálený přenos informací.

Detektory –

slouží k snímání podnětů, které by mohly být vyhodnoceny jako napadení vozidla. Mohou doplnit základní funkce střežení vniknutí do vozidla dveřmi, kapotou, kufrem o např. střežení vnitřního prostoru nebo manipulaci s vozidlem i pokus o krádež kol.

Siréna -slouží k akustické signalizaci v případě poplachu. Upozorní okolí vozu na neoprávněnou manipulaci a odrazuje zloděje od „práce“, při které je na něj upozorňováno.

Kvalitní autoalarmy mají zpravidla integrovaný imobilizér. Autoalarmy pro základní zabezpečení zajišťují lokální signalizaci. Autoalarmy vyšších kategorií obsahují komunikátory pro přenos poplachové zprávy k uživateli. Nejčastěji se k tomuto využívá komunikace na mobilní telefon, který je běžnou součástí našeho života. Výhodou telefonu je i zpětná komunikace s vozidlem například pro ověření stavu uzamčení vozidla nebo blokování vozidla proti zneužití. Kvalitní autoalarmy s GSM komunikací jsou vybaveny GPS přijímačem pro přesné určení polohy vozidla. To lze využít samozřejmě při poplachu, ale také při kontrole zaměstnanců, kde se právě nachází.

Imobilizér je zařízení, které pasivním způsobem blokuje možnost neoprávněného nastartování vozidla. Imobilizér, podle typu, přerušuje důležité elektrické a palivové obvody vozu. V zemích Evropské unie jsou imobilizéry povinnou výbavou u nově vyráběných vozů. Každopádně rozšíření sériového a doplňkového imobilizéru v kombinaci s autoalarmem je výrazným zvýšením ochrany vozidla.

O funkcích autoalarmů

Autoalarm reaguje na narušení dveří, kufru a kapoty. Pomocí doplňkových detektorů, které jsou dodávány i bezdrátové (bateriové), střeží vnitřní prostor, rozbití okna a náklon vozidla. Alarmy s GSM komunikací zavolají v případě problému a mají doplňkové funkce, kdy pomocí SMS upozorní na odpojení nebo vybití baterie, nezamčené vozidlo a další vlastnosti. Díky GPS zobrazí kdykoliv aktuální pozici vozu na mapě, která je dostupná i v mobilním telefonu. Alarmy jsou vybaveny vlastním imobilizérem, který zvyšuje ochranu vozu. Není–li vozidlo vybaveno dálkovým ovladačem zamykání, zajistí tuto funkci autoalarm.

Written by

Integer dapibus gravida bibendum. Maecenas condimentum semper ligula, et ornare odio tincidunt at. Integer metus dui, scelerisque ut condimentum ac, mollis ac odio. Phasellus non varius metus. Nam et sapien in sapien lobortis luctus et ac risus. Donec eget sapien ipsum, in condimentum nisl. Integer sodales mollis felis eget elementum. Nullam ut augue lectus, a imperdiet leo. Etiam laoreet ornare aliquam.

Comments are closed.